Jak často cvičit?

09.01.2024

Jeden návod neexistuje

Každý z nás má jiný režim, jiné cíle a priority, a proto tento článek berte jako zlatou střední cestu, která by vám měla vždy přinést výsledky.

Frekvence a pravidelnost tréninků během týdne je velice důležitá. Každý z nás by si měl nastavit takový počet tréninků týdně, který je schopný nejlépe chodit dlouhodobě. Pravidelnost je důležitá pro naše tělo, ale i mysl. Je třeba udělat si režim, který je součástí našeho životního stylu a počítat s ním. Zapsat si tréninky do kalendáře a rušit je jen z důležitých důvodu, které nelze přesunout.

Já můžu doporučit tréninky minimálně třikrát týdně po dobu 1-1,5 hodiny/1 trénink. Týden je opravdu dlouhý a někdy je dobré se na to nedívat jako na tři dny tréninků, ale jako na pět dní bez tréninku. Pokud trénujete méně než třikrát týdně, výsledky zaznamenáte velice pomalu, ale rozhodně je to lepší než nesportovat vůbec. Na začátku je dobré začínat postupně, pomaleji, klidně 2 tréninky týdně a později přidávat. Pokud už jste zkušený cvičenec a víte co děláte, můžete naopak někdy tréninků ubrat, abyste si odpočinuli fyzicky i psychicky. Každý z nás by si měl najít svůj balanc, svoji frekvenci, která mu vyhovuje. Každopádně čím více jsme trénovaní, tím rychleji nám tělo přináší výsledky a více nám odpustí výkyvy v naší životosprávě (špatná strava, vynechání tréninků apod.), rychleji pracuje náš metabolismus, zlepšuje se nám kondice, funkčnost těla (mobilita, dynamika, stabilita apod.).

Na druhou stranu není dobré to s tréninky přehánět a dostat se až do stavu stagnace. Jak se to stane? Člověk má vysokou frekvenci a intenzitu tréninků, a naopak zanedbává odpočinek, regeneraci a psychický odpočinek. V takovém případě se někdy stává, že namísto očekávaného progresu, fyzičky a celkových výsledků vzhledem k frekvenci a intenzitě tréninků, přestane mít člověk výsledky, a naopak ztrácí svaly a cítí se zle. V takové fázi by měl člověk zvolnit, odpočinout si jak od tréninků, tak od myšlenek na cvičení samotné. Nemusíte přestat trénovat úplně, ale je dobré zmírnit intenzitu nebo frekvenci tréninků. Můžete zkusit i jiný sport, jiné prostředí. Ve chvíli, kdy se budete cítit zase při síle a ucítíte, že vám tělo pracuje, jak má, můžete se vrátit ke svému režimu. Nedoporučuji z dlouhodobého hlediska trénovat každý den.

Tady platí pravidlo, že každý jsme jiní, máme jiné časové možnosti, priority, cíle a zkušenosti. Přizpůsobte se jim. Z dlouhodobého hlediska doporučuji 2-3 tréninky týdně, pokud vám jde o to být zdraví a vitální + ostatní dny mít dostatek přirozeného pohybu. Pokud chcete něco víc a být opravdu fit, doporučuji minimálně 4-5 tréninků týdně.

Není jen důležité, jak často trénujete, ale i jakým způsobem, intenzitou a co za sport preferujete. Dále svoji roli hraje, jak dlouho během jednoho tréninku trénujete. Je rozdíl trénovat 5x týdně po dobu jedné hodiny, tj. 5 hodin týdně. Anebo 5x týdně po dobu hodiny a půl, to už je sedm a půl hodiny týdně. O tom si ale víc povíme v dalším článku.