Mentální koučink pro sportovce

Jste silnější, než si myslíte.

"Všechny splněné sny se nacházejí za hranicí mého pohodlí. Tato jednoduchá myšlenka mi změnila život. Pochopil jsem, že abych viděl světlo, musím přečkat tmu. Abych docenil výhru, musím si projít prohrami. Abych si jednou vážil člověka, který pro mě dělá dobré věci, musím nejprve poznat pár lidí, kteří pro mě neudělají nic. A hlavně abych měl v životě sílu, musím zažít něco, co mi dá hodně zabrat. Jako kluk jsem netušil, jak důležité jsou v životě ztráty, pády, dno, samota. Jak moc mě posílí chvíle, kdy už sám nevěřím, že zvládnu ani krok navíc, a přesto ještě ten jeden udělám. Neměl jsem ponětí, jak člověku pomůže dole v pekle nepřestat jít. Že, i když to bolí, člověk z pekla nakonec vyjde. Ale ne slabší. Silnější. Poznal jsem, jak je snadné, ale taky zbytečné vinit za své neštěstí druhé. A naopak, jak je těžké, ale taky důležité dosáhnout změny v sobě. Nic není tak posilující jako dozvědět se, že zvládneš víc, než si myslíš. Pak totiž vyhraješ nad svou myslí. Pochopíš, že největší bojiště světa je právě tam. Neustále se tam perou dvě armády myšlenek - oslabujících (Nedokážu to) a posilujících (Zvládneš to)." P. Casanova

Pro koho je mentální koučink dobrý?

Seš sportovec, jdeš si za svým snem a hledáš způsob, jak být ve své sportovní kariéře co nejúspěšnější? Dostat se na nejvyšší úroveň a udržet se na ní, není vždy snadné a obnáší to hodně tréninku. Sportovec by na sobě neměl pracovat pouze z fyzické stránky, ale i mentální. Tvrdou dřinou na tréninku zlepšíte fyzičku, ale jak dokážete ovládat ve sportu své emoce? Jste nervózní před zápasem a nemůžete usnout? Provází vás negativní myšlenky nebo neznáte způsob, jak se správně nastavit do zápasu/závodu? Nejste konzistentní a chybí vám občas disciplína v životosprávě? Cítíte se vypjatí, agresivní, úzkostní nebo vás nervozita paralyzuje? To vše jsou věci, na kterých lze dlouhodobě pracovat.

Sport je plný emocí a neočekávaných situací, které mohou ovlivnit váš výsledek v zásadních momentech. Pokud vás občas doprovází negativní myšlenky, pochyby nebo procházíte nelehkou životní situací a potřebujete pomoc k jakémusi comebacku, sebedůvěře a sebepoznání, ráda vám s tím pomůžu. Sportovec nemusí přicházet s prosbou o pomoc jenom v nouzové situaci. Mentální koučink je dobré zařadit v rámci běžného režimu, tréninku a brát to jako prevenci. Být připraven na vypjaté situace a umět s nimi pracovat.

Na čem budeme pracovat?

Sport není jenom o dobré fyzické kondici, ale je zde vždy i nějaký osobní příběh, který může více či méně ovlivňovat nastavení hráče. Nepředvídatelné životní situace, lidé, které potkáváte a kteří vás ovlivňují, osobní život, nastavení životosprávy, ale i očekávání rodičů, trenérů nebo médií, to vše jsou nepřímé aspekty, které mohou zásadně ovlivňovat váš výkon.

Společně si stanovíme cíl, vaše priority a představy o tom, čeho byste chtěli dosáhnout a jak na tom pracovat. Mentální koučink vám pomůže utřídit si myšlenky, zapojit pozitivní myšlení, soustředit se na budoucnost a zvýší vám vaši sebedůvěru a sebevědomí. Pokud v sobě najdete klid, poznáte a pochopíte sami sebe, budete klidní a připravení i v zásadních momentech. Jak se říká "nic vás nerozhodí". Stejně tak jako máte pravidelné tréninky v rámci fyzické přípravy, měli byste mít pravidelné mentální tréninky. Motivace je pouze krátkodobá záležitost a je dobré ji nepřetržitě udržovat, aby nevyhasla - znát své proč. Společně na tom budeme pracovat a zvedneme váš potenciál.

Jak často mentální koučink zařazovat?

Hodiny mentálního koučinku by měly být pravidelné, jako cokoliv jiného. Je to běh na dlouhou trať a každou hodinu si stanovíme jiné téma, které budeme řešit. Pokud se chce člověk dlouhodobě zlepšovat a umět pracovat sám na sobě, měl by navštěvovat hodiny například 1x za 14 dní-3 týdny. Záleží, jaký cíl sportovec má, co od hodin očekává nebo jak akutní problém zrovna řeší. Vždy se dá domluvit individuálně.

Hodiny jsou určenu primárně pro mladší sportovce, teenagery nebo starší dorost, ale není problém přijmout i dospělého sportovce. 

Hodiny probíhají v kavárně, kde je místo vybráno tak, abychom měli dostatek soukromí a nebyli jsme rušeni. Rozumím, že klient často mluví o citlivých záležitostech, které chce ponechat v soukromí. Jedna koučovací hodina má 60 minut., pokud se tato hodina překročí, začne se z ceny započítávat 1,30 minut, 2 hodiny apod. Cenu jedné koučovací hodiny najdete v sekci "Ceník".

Mentální koučink, osobní tréninky, výživové poradenství

Jelikož se živím primárně jako osobní trenérka a výživová poradkyně, mám přesah i do těchto oborů. Můžeme tedy celou spolupráci pojmout komplexně a spolupracovat i v rámci fitness centra a domluvit se na osobních tréninkách (silově-kondiční tréninky), které jsou nezbytné pro lepší výkon ve vaší hlavní sportovní disciplíně. Stejně tak je možné pracovat i na celkové životosprávě a vytvořit dietní plán (více na tomto webu "Jídelníčky na míru sportovci/běžný režim"). Výživa je v prioritách sportovců poměrně podceňovaná a řazená na nižší příčky, přitom správně nastavená strava může pozitivně ovlivnit váš výkon v tréninkách. Díky stálému režimu ve stravování udržujete pravidelné chody uvnitř těla, ničím tělo nešokujete a zároveň nestrádá, ovlivňuje to vaši náladu, únavu, energii během dne i v tréninkách, spánek i regeneraci. Všechny tyto odvětví spolu souvisí a navzájem pracují – tréninky , výživa, mentální odolnost. Pokud se budete soustředit na tyto tři věci a budete se snažit v každé z nich posunout na vyšší level, máte velikou šanci vylepšit váš výkon i v zápasech/závodech.Máte dotazy nebo se chcete rovnou objednat? Vyplňte formulář a já se vám ozvu co nejdříve zpět.