Jak se dlouhodobě udržovat fit?
Pokud jste dosáhli už svého cíle nebo se mu blížíte, jak pak pokračovat, aby váš výsledek byl udržitelný?
Vyrovnejte svůj denní výdej
Váš denní příjem a výdej by se měl vyrovnat ve chvíli, kdy se cítíte spokojeni ve vašem těle. Není důvod neustále chodit do kalorického deficitu, který je z dlouhodobého hlediska náročný udržovat. Někdy umět si říct, že vám to stačí, je těžší než pokračovat v dietě. Jak už jsem psala v předchozích článcích, není dobré chodit do extrému. Pro člověka by měla být priorita dlouhodobá udržitelnost zdravého životního stylu než dokonalá postava jak z plakátu. Na druhou stranu je důležité úplně nepolevit a neříct si "teď zas můžu všechno". Můžete pořád jen to, co jste dělali v dietě, ale doplníte několik set kalorií za den, abyste vyrovnali svůj výdej. Pokud jste měli deficit 500 kalorií, navýšíte si svůj příjem o 500 kalorií. Pokud člověk postupně začne opět zařazovat nezdravé návyky (nezdravě se stravuje, nepravidelně/nedostatečně spí, vynechává tréninky, začne kouřit, nehlídá kolik pije tekutin denně, ...), pomalu se vrací tam, kde byl. Pokud se vám podaří dosáhnout svého výsledku pozitivními změnami ve vaší životosprávě, pokračujte v nich. Měla by to být změna životního stylu, vašich priorit a vnímání těla, nikoliv jenom dosažení určitého bodu.
Vnímat svoji cestu
Každý si projde nějakou svojí cestou za zdravějším já a měl by na konci vědět, jak se tam dostal. Jsou tři typy lidí, které mohou mít podobnou cestu, dosáhnou výsledku, ale každý si z toho vezme úplně něco jiného. Všichni tři vnímají svoji cestu jinak a může to ovlivnit tedy jejich dlouhodobý výsledek.
1. typ člověka
"Nevědomě" dodržuje pokyny druhé osoby, která mu sestaví jídelníček, napíše tréninkový plán, řekne mu přesně, co má dělat. Nezajímá se více o to, proč to má dělat, proč to jí apod. Není zde větší zájem o samoučení a není to pro něj důležité. Nevnímá své tělo a nesnaží se mu nějak víc porozumět. Takový člověk může mít výsledky, protože si know how zaplatil jinde, ale jakmile to zůstane na něm samotným, vůbec nebude vědět, co má dělat. Není to napořád, je to jen na dobu, kdy mu někdo druhý říká, co má dělat.
2. typ člověka
Člověk, který si know how zaplatil u někoho jiného, ale sám se aktivně zajímá o to, proč to tak je. Sám si ve volném čase vyhledává informace z ověřených zdrojů a sám klade otázky proč. Snaží se vnímat své tělo a porozumět tomu, co se v něm odehrává. Takový člověk ve chvíli, kdy se osamostatní, bude více vědět a chápat, jak se stále udržovat v dobré kondici.
3. typ člověka
Člověk, pro kterého je změna životního stylu prioritou a sám se vědomě vzdělává v oboru. To, co se naučil aplikuje v praxi a vědomě se učí pokus-omyl. Snaží se neustále zlepšovat a sám postupně přijít na "jak a proč". Vnímá své tělo a zkouší pochopit, co se v něm odehrává. Časově náročnější, ale ve chvíli, kdy člověk touto cestou dosáhne svého výsledku, jeho know how bude do konce života.
Vůle, motivace
Každý z nás je jedinečný, ale všichni jsme lidi. Každý z nás musí mít své vlastní proč, měl by mít svoji motivaci a u každého z nás musí občas zapracovat vůle. Všichni si musí projít nějakou svojí cestou, která nás naučí (anebo ne), jak na to. Lidské tělo pracuje všem stejně z pohledu biologie, ale zároveň naše stravovací a pohybové návyky od útlého věku jsou úplně jiné, naše genetická výbava je odlišná, a to jsou rozdíly, které mění fungování těla každého z nás. Zkušenost, a to že věci neustále opakujeme, nás nejvíc naučí a nejvíc nám pomohou pochopit. Porozumět svému tělu, je práce na několik let. Vnímání našeho těla a trpělivost nás mohou dostat do cíle a pomoc nám ho dlouhodobě udržovat.