Pitný režim

09.01.2024

Kolik bychom měli vypít za den? Můžu počítat slazené nápoje do pitného režimu? Co když dostatečně nepiju?

Každý z nás by měl vypít 30-40ml/kg tekutin za den. Za tekutiny, v rámci pitného režimu, se považuje v podstatě jen čistá voda (může být dochucena okurkou, mátou, apod.) a nebo neslazený čaj. Ostatní slazené či kofeinové nápoje bych nepočítala do čistého denního příjmu tekutin. Obecně tekutiny, které už obsahují nějaké sacharidy nebo jiné makroživiny, by neměli být započítané do pitného režimu. Nápoje, které obsahují kofein odvodňují, takže by měly být kompenzovány čistou vodou. Pokud vypiju 250ml hrnek kávy, měli bychom vypít o 250 ml více vody. Přebytečný příjem cukrů ve slazených nápojích zase "natahuje" vodu do svalů a naopak vás z dlouhodobého hlediska může zavodňovat.                                                                  

V případě, že nedodržujeme dlouhodobě pitný režim, tělo se paradoxně zavodňuje. Tělo se obává, že tekutiny nedostane v dostatečném množství, a proto vodu začne po nějaké době zadržovat. Tím pádem se můžete cítit opuchlý nebo nateklý, může se to projevit i na vaší váze. Zavodnění může souviset například i s nadbytečným příjmem sacharidů, alkoholu, soli, nedostatečnou fyzickou aktivitou (sedavá práce), premenstruálním syndromem, onemocněním ledvin, cukrovkou apod.

Důležité je dodržovat pitný režim pravidelně. Nemá cenu dva dny dodržovat pitný režim a pět dní zase nedodržovat. Vše co se týče životosprávy je dlouhodobá záležitost. Návod jak dodržovat pitný režim bohužel neexistuje. Pomáhá ale například trénink, kde vás to přirozeně nutí pít nebo postavit si láhev před sebe, kde na ni pořád vidíte. Můžete si rozložit například 0,75 l vody během dne na dopoledne, odpoledne, navečer. Každý z nás má jiné metody. Důležité ale je, myslet si na to a dodržovat to.