Jak začít?

09.01.2024

Každý z nás je jiný, ale myslím si, že všichni chceme v podstatě to stejné - vy jste jedineční, ale všichni jsme pořád lidi.

Nekopírujte, inspirujte se

Většina z nás sleduje na sociálních sítích (nebo i jinde) někoho, kdo je naší motivací a je naším cílem vypadat jako ona/on. To je v pořádku a správně! Je důležité mít na začátku cíl a motivaci. Nezapomínejte ale na to, že nikdy nebudete přesně jako oni. Takže je velice dobré se inspirovat takovými lidmi, ale nekopírujte je. Protože vám neukazují 100 % z jejich života, a to především z dlouhodobého hlediska. Nežijete v jejich těle a jejich život 24 hodin denně, 7 dní v týdnů, 365 dní v roce. A to je ten rozdíl mezi vaším a jejich tělem, který nemůžete chápat. Mimo to zde hraje roli i genetika, talent apod. "Focus on yourself. Don´ t get lost in other people."

Jaký si stanovit cíl?

Najděte si SVŮJ ideální poměr držení stravy a tréninků, který je udržitelný z dlouhodobého hlediska. Ideální poměr znamená cítit se dobře, vypadat dobře, mít energii i na ostatní činnosti v našem životě, jsou to malé ale velké věci, které jsou v životě každého z nás velice individuální. Každý z nás má jinou práci, časové, finanční možnosti, priority, psychiku, motivaci, vůli, zkušenosti apod.

Jak toho docílit?

Pokud chcete jít co nejkratší a nejefektivnější cestou, je dobré se obrátit na odborníky (osobní trenéry, výživové poradce apod.). Ale co je nejdůležitější je ZKUŠENOST. Dokud sami věci nebudete dělat, neucítíte je na vlastní kůži, nepochopíte. Jednoduše pokus-omyl nás dovede k poznání a pochopení našeho těla. Co vám vyhovuje/nevyhovuje. Trvá to měsíce, někdy i roky dobře pochopit své tělo, sám sebe. Musíte se o to vědomě pokoušet. Samo to nejde. Každopádně na internetu koluje spousta dezinformací, a proto je dobré mít správné zdroje informací hned od začátku od lidí z oboru, kteří vás nasměrují správnou cestou.


Zkusím cvičit aerobic, nebaví mě to? Zkusím tenis, běh, plavání taky nic? Zkusím fitko, ano?! Jdu do toho. Chci chodit 4 x týdně, ale mám toho moc a jsem unavená, nevadí, půjdu 3 x a poupravím stravu, tento týden jsem nezvládla stravu? Nevadí, dám si tedy o trénink navíc, najdu si čas nebo si výjimečně zacvičím doma. Hledejte způsob, zkušenost a SVŮJ režim. Nemusíte být dokonalý, ale pořád je lepší udělat 6/10 co nejlépe, než 10/10 špatně :).